اسکرابر - scrubber

اسکرابر
نظافت و شستشوی کف در هر محیط از سه بعد زیبایی شناختی، امنیت و بهداشت دارای اهمیت می باشد. بنابراین یکی از مهم ترین بخش‌های برنامه نظافتی هر مجموعه که بیش از 50% زمان نظافت را به خود اختصاص می دهد، نظافت و شستشوی کف آن می‌باشد. زندگی شهری مدرن و پیدایش فضاهایی با وسعت بالا، لزوم به کارگیری دستگاهی را ایجاب می نماید که زمان شستشو و نظافت کف را کاهش دهد، سطح زمین را بلافاصله پس از انجام عملیات شستشو قابل استفاده نموده و کیفیت عملیات را از جنبه پاکیزگی و بهداشت تضمین نماید. اسکرابر دستگاهی مکانیزه است که بطور ویژه برای دست یابی به اهداف ذکر شده طراحی و تولید شده است. 

مهم ترین بخش های تشکیل دهنده اسکرابر

هر دستگاه اسکرابر صرف نظر از نوع مدل و ابعاد آن از چند بخش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:
 
واحد شستشو
با حداکثر چهار برس دیسکی یا غلطکی که با موتور الکتریکی فعال شده و با پاشش اب و مواد شوینده و انجام عملیات برس زنی، آلودگی را از سطح پاک می نماید.

واحد مکش
که وظیفه جمع آوری و مکش آب آلوده را به کمک تی مکنده بر عهده دارد.

مخازن
مخزن آب تمیز برای نگهداری آب تمیز یا محلول آب تمیز و ماده شوینده و مخزن آب کثیف برای جمع آوری آب و آلودگی باقی مانده پس از عملیات برس زنی

سیستم کنترل و هدایت دستگاه 

برای تنظیم میزان آب و ماده شوینده پاشش شده، فشار برس، سرعت حرکت دستگاه و ..

انتخاب اسکرابر مناسب

محبوبیت روز افزون دستگاه زمین شوی و سودمندی و کارایی بالای آن، باعث شده است که تولیدکنندگان متفاوت در سرتاسر جهان اقدام به تولید و عرضه انواع مدل های اسکرابر نمایند. تنوع مدل های اسکرابر و برندهای تولیدکننده می تواند برای مشتری تا حدی گیج کننده باشد. برای انتخاب یک اسکرابر مناسب باید به پارامترهای زیر توجه نمود.

وسعت محیط 

نخستین پارامتری که هنگام انتخاب یک اسکرابر باید در نظر گرفته شود، تناسب بین کارایی اسکرابر و وسعت محیط می باشد. کارایی یک اسکرابر به طور مستقیم به پهنای شستشو و ظرفیت مخازن آن وابسته می باشد. هر چه مجموع پهنای شستشو و ظرفیت مخازن یک اسکرابر بالاتر باشد، آن اسکرابر در یک بازه زمانی مفروض قادر به پوشش دهی سطح بیشتری از زمین می باشد و در نتیجه کارایی آن بالاتر خواهد بود. مجموع پهنای شستشوی یک اسکرابر به اندازه برس های دستگاه و تعداد آنها بستگی دارد. با افزایش اندازه برس و ظرفیت مخازن، ابعاد دستگاه کفشور نیز بزرگتر خواهد شد. طراحی یک اسکرابر و نحوه هدایت آن تا حد زیادی وابسته به ابعاد آن می باشد. معمولا اسکرابرهای کوچک و سبک وزن به صورت دستی و اسکرابرهای دارای پهنای شستشو و مخازن بزرگتر به صورت خودرویی طراحی و تولید می شوند. بنابراین اسکرابرها را از لحاظ طراحی کلی و شیوه هدایت به دو دسته اصلی می توان تقسیم بندی نمود:

اسکرابر دستی : مناسب برای محیط های با وسعت کم و فضاهایی با پهنای محدود همانند راهروها بعلت داشتن قابلیت مانور بالاتر
اسکرابر سرنشین دار: مناسب برای فضاهای با وسعت بالا به دلیل بازده بالاتر

مشخصات محیط

هنگام انتخاب یک اسکرابر برای یک محیط معین، مشخصات آن محیط از لحاظ میزان دسترسی به پریز برق، چیدمان محیط و موانع موجود و ... باید بدقت مورد بررسی قرار گیرد. در محیط های  دارای وسعت بالا ،محیط های متراکم با موانع محیطی همانند میز، صندلی، مبلمان و قفسه و ... وجود کابل برق، ایجاد محدودیت نموده و خطر افتادن افراد حاضر را به همراه دارد. در چنین شرایطی بهتر است از دستگاه اسکرابر شارژی استفاده نمود. اسکرابرهای خودرویی که غالبا برای کاربرد در فضاهای وسیع تولید می شوند همگی بصورت باتری دار طراحی می گردند. در مقابل در جایی که دسترسی به پریز برق به سهولت امکان پذیر بوده و نیاز به افزایش طول کابل دستگاه به بیش از حد استاندارد نمی باشد، می توان از دستگاه های اسکرابر کابلی استفاده نمود تا محدودیت هایی نظیر اتمام شارژ باتری و افزایش وزن دستگاه بعلت وجود آن حذف گردد. بطور کلی دستگاه های اسکرابر از لحاظ منبع تغذیه به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

اسکرابر برقی: مناسب برای فضاهای کوچک و محیط های دارای سهولت دسترسی به پریز برق
اسکرابر باتری دار: مناسب برای فضاهای با وسعت بالا، متراکم و دارای حجم تردد بالا

وجود سطوح شیبدار

در برخی مدل های اسکرابر دستی، موتور دستگاه تنها وظیفه تأمین نیرو محرکه مورد نیاز برس ها و واحد مکش را برعهده دارد. در چنین اسکرابرهایی نیروی جلو برنده دستگاه، توسط چرخش برس و نیروی وارده از طرف کاربر تأمین می گردد. در مقابل برخی دیگر از دستگاه های اسکرابر دستی و همچنین تمامی اسکرابرهای خودرویی مجهز به موتور جلو برنده مجزا می‌باشند که میزان انرژی صرف شدهه  توسط کاربر برای هدایت دستگاه را کاهش داده و امکان حرکت دستگاه را بر روی سطوح شیبدار فراهم می نماید.

کیفیت و ویژگی های دستگاه اسکرابر

نظافت و شستشو کف معمولا در برنامه نظافتی روزانه یک مجموعه وجود دارد. بنابراین دستگاه اسکرابر، دستگاهی است که به طور مرتب و پیوسته مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین انتخاب دستگاهی تولید شده از مواد و قطعات با کیفیت و دارای طول عمر بالا و میزان خرابی کم از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین اسکرابر ها برای کاربرد در عملیات شستشوی روزانه، اسکرابرهایی هستند که در تولید آنها از سیستم های مقاوم و صنعتی مکانیکی بیش از سیستم های الکترونیک و ظریف استفاده شده است. سطح خرابی دستگاه در این اسکرابرهای پایین بوده و سهولت تعمیر و سرویس آنها هزینه تعمیرات و همچنین زمان از کارافتادگی دستگاه را به حداقل کاهش می دهد.
ویژگی ها و امکانات دیگری همچون وجود مخازن قابل جدا شدن، سهولت تخلیه مخازن و نظافت آنها، وجود سیستم دمش هوای گرم در پشت تی، طراحی ارگونومیک صندلی و فرمان دستگاه، دسته با قابلیت تنظیم ارتفاع، کنترل پنل کاربردی و قابل فهم و ... جزو مواردی هستند که به عملکرد بهتر دستگاه و افزایش کارایی کاربر و کاهش میزان خستگی وی کمک می نمایند.
همچنین باید به این نکته توجه نمود که در پاره ای از موارد برای تأمین نیازمندی های خاص یک محیط ویژه نیاز به کاربرد مدل های خاص اسکرابر می باشد. بعنوان مثال اسکرابر بیمارستانی نوع خاصی از دستگاه کف شوی است که در تولید مخازن آن از مواد آنتی باکتریال استفاده شده است و نسبت به اسکرابرهای متعارف دارای سطح صدای پایین تری می باشد. که این ویژگی ها آن را برای کاربرد درر محیط های نیازمند سطح بالای بهداشت و همچنین حساس به صدا مناسب می سازد.

فیلم های اسکرابر

مرتب سازی براساس :