مبل شوی - upholstery cleaner machine

مبل شوی

یکی از دشوارترین بخش های عملیات نظافت و شستشوی یک مکان خاص، شستن مبلمان آن می باشد. حساسیت منسوجات به کار رفته در مبلمان و آسیب پذیری بالای آنها در برابر روش های شستشوی نامناسب از یک سو و اهمیت عدم نفوذ مواد شوینده به لایه های زیرین و خشک شدن سریع مبلمان از سوی دیگر، باعث طراحی و تولید یک دستگاه مکانیزه و تخصصی برای شستشوی مبلمان به نام دستگاه مبل شوی گردیده است که بدون وارد نمودن آسیب به بافت منسوجات به کار رفته در مبلمان، امکان حذف انواع آلودگی ها از روی سطح را فراهم نموده و با مکش سریع آب و ماده شوینده از نفوذ آنها به لایه زیرین جلوگیری نموده و سرعت خشک شدن را افزایش می دهد. 


مهم‌ترین بخش‌های تشکیل‌دهنده مبل شوی

نظافت و شستشوی مبلمان، صندلی، روکش صندلی خودرو و سایر سطوح مشابه به کمک عملکرد پاشش و مکش دستگاه مبل شوی انجام می‌شود. در دستگاه‌های حرفه ای‌ مبل شوی ترکیب آب و ماده شوینده نه به صورت یک محلول مایع بلکه بصورت یک فوم متراکم بر روی سطح مورد نظر قرار می‌گیرد. این فوم متراکم پس از زمان دهی مناسب، آلودگی‌های سطحی وسیع را به نحو موثر در خود حل نموده و در عین حال به دلیل دارا بودن خاصیت فومی به لایه‌های زیرین نفوذ نمی‌کند. دستگاه‌ مبل شوی صنعتی دارای بخش‌های تشکیل‌دهنده زیر است:


کمپرسور هوا

کمپرسور مهم‌ترین بخش تشکیل‌دهنده یک مبل شوی صنعتی حرفه‌ای است. به کمک این بخش از دستگاه، محلول شوینده با هوا ترکیب شده و یک فوم متراکم تشکیل می‌دهد که کیفیت آن بسیار بهتر از محلول شوینده به شکل مایع است. عملکرد بهنیه کمپرسور بر روی تشکیل فوم با دانیسته مناسب تاثیر گذار است. چنین فومی برخلاف فوم خشک تنها بر روی سطح باقی نمی‌ماند و تا چندین میلیمتر به لایه‌های سطحی نفوذ می‌نماید ولی وارد لایه‌های زیرین نشده و به ساختار مبلمان یا صندلی آسیب وارد نمی‌کند.


سامانه مکش

سامانه مکش دستگاه مبل شوی وظیفه مکش رطوبت و آلودگی را پس از تأثیر فوم بر عهده دارد.مهم‌ترین جزء سامانه مکش، موتور مکنده آن است. موتور مکنده دستگاه مبل شوی ، با مکش رطوبت و آلودگی برجای مانده به خشک شدن سریع سطح کمک کرده و از ایجاد بوی نامطلوب جلوگیری می‌نماید.


مخازن

دستگاه مبل شوی دارای دو مخزن مجزا برای نگهداری محلول شوینده و آب آلوده مکش شده است. ظرفیت مخازن و جنس آنها بر روی طول عمر دستگاه و کارایی آن موثر می‌باشد.


برس شستشو و نازل مکش

برس شستشوی مبل شوی، برسی مقاوم و در عین حال ظریف است که به کمک آن می توان فوم متراکم را بر روی سطح مورد نظر اعمال نمود. پس از زمان دهی مناسب، رطوبت و آلودگی برجای مانده به کمک نازل مکش جمع آوری شده و از طریق خرطومی به مخزن آب کثیف منتقل می‌شوند. برس و نازل مکش هر دو به کمک دست بر روی ناحیه مورد نظر از سطح مبلمان یا صندلی حرکت می‌نمایند. امکان کنترل برس و نازل مکش به کمک دست، سطح بالایی از انعطاف‌پذیری را برای دستگاه مبل شوی فراهم می‌نماید.


انتخاب مبل شوی مناسب

هنگام انتخاب یک دستگاه مبل شوی ، توجه به پارامترهای زیر به انتخاب گزینه‌ای بهینه و دست‌یابی به حداکثر کارایی کمک می‌نماید:


محیط کاربرد مبل شوی

یک محیط پر تردد و دارای تعداد قابل توجه مبلمان و صندلی‌ که بصورت منظم نیاز به نظافت و شستشوی دارد، نیازمند یک مبل شوی رده صنعتی است که دارای طراحی سخت کار و مقاوم می‌باشد. بدنه مقاوم، چرخ های روان و قدرتمند، پمپ و موتور مکنده باکیفیت و دارای قابلیت عملکرد پیوسته، اتصالات ضدخوردگی و سیستم‌های محافظ مشخصه‌هایی هستند که طول عمر بالای دستگاه را تضمین نموده  و امکان استفاده از آن را به دفعات برای بازه‌های زمانی طولانی فراهم می‌نمایند.


نوع آلودگی

برخی دستگاه‌های مبل شوی قادر به ایجاد فوم متراکم و دارای درجه حرارت بالا می‌باشند. این نوع فوم عملکرد بهتری در از بین بردن آلودگی‌های عمیق همانند مواد چرب و روغنی نشان می‌دهد. بنابراین در جایی که آلودگی موجود بر سطح مبلمان و صندلی‌ها از نوع سرسخت می‌باشد می‌توان از این نوع مبل شوی استفاده نمود.

 

دانسیته فوم

دانسیته فوم ایجاد شده توسط کمپرسور هوای دستگاه مبل شوی باید به گونه‌ای باشد که فوم به خوبی لایه‌های سطحی را پوشش دهد و در عین حال به لایه‌های زیرین نفوذ نکند.


عملکرد سامانه مکش

سریع خشک شدن سطح مبلمان و صندلی پس از عملیات شستشو از لحاظ آماده سازی مبلمان برای استفاده مجدد، حفظ بهداشت محیط و جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع حائز اهمیت است. بنابراین قدرت مکش بالای سامانه مکش دستگاه مبل پارامتر مهمی است که باید به دقت مورد توجه قرار گیرد.


سهولت کاربری

طراحی یک دستگاه مبل شوی ایده آل باید به گونه ای باشد که دستگاه به سهولت قابل استفاده باشد. مخازن دستگاه باید به راحتی قابل پر شدن و تخلیه بوده و امکان نظافت و شستشوی کامل آنها پس از انجام عملیات وجود داشته باشد.


ظرفیت مخازن

هنگام شستشوی تعداد قابل توجه مبلمان و صندلی ظرفیت مخازن اهمیت پیدا می کند. ظرفیت پایین مخازن به معنای وقفه مداوم در عملیات به منظور تخلیه مخزن آب کثیف و پر کردن مجدد مخزن آب تمیز می‌باشد.

فیلم های مبل شوی

مرتب سازی براساس :