کارواش اتوماتیک - Car Wash

کارواش اتوماتیک

تمایل افراد به استفاده از خودروهای شخصی و عمومی پاکیزه در کنار افزایش قابل توجه خودروها، مسأله کمبود وقت در زندگی شهری کنونی و نگرانی های پیرامون محیط زیست سبب شده است که روش های سنتی نظافت و شستشوی خودرو به تدریج با شیوه های مدرن و مکانیزه جایگزین شوند. تمایل روز افزون صاحبان خودروهای سواری و سنگین به استفاده از دستگاه های کارواش اتوماتیک برای شستشوی سریع، با کیفیت و مقرون به صرفه خودرو از یک سو و سودآوری بالای کارواش های اتوماتیک برای صاحبان کسب و کار از سوی دیگر، موجب شده است که تولید کنندگان بسیاری در سرتاسر جهان به تولید وعرضه دستگاه های کارواش اتوماتیک در برندها و مدل های متفاوت و متنوع اقدام نمایند. باید توجه نمود که هنگام راه اندازی یک کارواش اتوماتیک، انتخاب دستگاهی با کیفیت و تولید شده توسط یک تولید کننده معتبر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اتکا به یک برند ناشناخته و تهیه دستگاه فاقد کیفیت و استانداردهای لازم، موجب کیفیت پایین عملیات شستشو و حتی آسیب دیدن خودرو گردیده و نارضایتی مشتریان و عدم استقبال ایشان را به همراه خواهد داشت.  این مسأله در کنار خرابی و استهلاک بالای دستگاه مانع از سود آوری و بازگشت سرمایه شده و حتی می تواند به زیان دهی کسب و کار منجر گردد.


مهم‌ترین بخش‌های تشکیل دهنده کارواش اتوماتیک

کارواش اتوماتیک به دو مدل اصلی کارواش دروازه ای و کارواش تونلی تقسیم می‌شوند. اگر چه این دو سیستم کارواش اتوماتیک از لحاظ محل قرارگیری سامانه‌های عملگر و ساختار با یکدیگر متفاوت می‌باشند اما بخش‌های تشکیل دهنده سیستم در هر دو سیستم مشترک بوده و مراحل مختلف شستشو و پرداخت یک خودرو در یک کارواش اتوماتیک صرف نظر از مدل کارواش مکانیزه توسط اجزاء زیر صورت می‌گیرد:


سیستم کنترل‌کننده

تمامی مراحل شستشو، آب کشی و خشک کردن خودرو در یک کارواش اتوماتیک توسط یک سیستم خودکار مرکزی کنترل و اجرا می‌شود و برای انجام عملیات کافی است که خودرو در مکان مشخص شده قرار گرفته و کاربر سیستم کنترل کننده را فعال نماید. مدل‌های پیشرفته کارواش اتوماتیک دارای یک نمایشگر بوده که مراحل مختلف عملیات را نمایش داده و امکان نظارت بر عملیات را فراهم ‌می‌نماید. همچنین در این مدل‌ها امکان اختصاصی سازی عملیات برای هر خودرو بصورت مجزا وجود دارد.


نازل‌ها

هر سیستم کارواش اتوماتیک دارای نازل‌های مختلف است که وظیفه پاشش مواد کارواش یا آب را بر عهده دارند. نازل‌های اصلی کارواش اتوماتیک نازل پاشش شامپو، پاشش واکس و نازل های آبکشی هستند. در مدل‌های حرفه‌ای تر دستگاه مجهز به نازل پاشش فوم و سوپر واکس و آب فشار قوی (در مرحله پیش شستشو) است.


برس‌ها

در سیستم‌های کارواش اتوماتیک دروازه ای و تونلی حرکت برس‌ها بر روی بدنه خودرو موجب جدا شدن آلودگی‌ها از سطح بدنه و شستشوی آن می‌شود. تعداد برس‌ها بنا به درخواست خریدار معمولا قابل افزایش است. جنس برس در یک کارواش اتوماتیک دارای اهمیت بسیار بالایی است. برس باید در ضمن داشتن مقاومت و طول عمر بالا به نحو موثر آلودگی را از بدنه خودرو جدا نموده و در عین حال باعث ایجاد خش بر روی آن نشود.


خشک‌کن

پس از اتمام فرآیند شستشوی خودرو و آبکشی، واکس بر روی بدنه پاشش شده و واحد یا واحدهای خشک کن کارواش اتوماتیک فعال می‌شوند تا خودرو را خشک نمایند. تعداد خشک کن‌ ها، نوع خشک کن، توان خشک کن و زاویه دمش بر روی فرایند خشک شدن، سرعت و کیفیت آن تاثیرگذار است.


انتخاب کارواش اتوماتیک مناسب

راه اندازی یک کارواش اتوماتیک نیاز به سرمایه قابل توجه داشته و اشتباه در انتخاب یک کارواش اتوماتیک مناسب موجب از بین رفتن سرمایه و عدم سودآوری می‌گردد. برای انتخاب سیستمی مناسب باید موارد زیر به دقت مورد بررسی قرار گیرد:


ظرفیت کاری مورد نیاز

نوع کارواش اتوماتیک و مدل آن تعداد خودروی قابل شستشو در هر ساعت را تعیین می‌نماید. دستگاه‌های کارواش اتوماتیک دروازه ای بسته به مدل می‌توانند 6 تا 14 خودرو را در هر ساعت شستشو دهند. کارواش‌های تونلی دارای قابلیت شستشوی بیش از 50 خودرو در هر ساعت می‌باشند و برای استفاده در صنایع خودروسازی و محیط‌های مشابه که نیاز به شستشوی سریع تعداد بالای خودرو دارند، مناسب هستند.


وسعت فضای موجود

نصب تجهیزات یک کارواش اتوماتیک نیازمند حداقل مشخصی از فضاست که بسته به نوع و مدل کارواش متفاوت است. بطور کلی فضای مورد نیاز برای کارواش تونلی در مقایسه با کارواش دروازه ای بیشتر است و در محیط‌های دارای محدودیت از لحاظ وسعت دستگاه‌های کارواش دروازه‌ای ترجیح داده می‌شوند.


سطح خدمات 

هنگام انتخاب یک کارواش اتوماتیک سطح خدمات قابل ارائه به مشتریان باید تعیین گردد. هر چه مدل انتخاب شده دارای تجهیزات کامل تری باشد سطح خدمات بالاتری قابل ارائه بوده و سرعت عملیات بیشتر می‌شود. عملیات انجام شده توسط تجهیزات استاندارد کارواش‌های اتوماتیک معمولا محدود به شستشو، آبکشی و خشک نمودن بدنه و سقف خودرو بوده و برای شستشوی موثر رینگ ها یا بخش‌های زیرین خودرو تجهیزاتی همانند برس رینگ شوی یا سیستم زیرشویی مکانیزه باید به سیستم اضافه شود.


سیستم های ایمنی کارواش اتوماتیک

کیفیت و طراحی نامناسب تجهیزات عملگر در یک کارواش اتوماتیک آسیب دیدگی بخش‌های مختلف خودرو همانند شکستن آینه ها یا برف پاک کن ها را به همراه دارد. وجود سیستم های ایمنی هوشمند در کارواش اتوماتیک همچون سنسورهای کنترل فاصله برای برس و خشک کن، سیستم ایمنی کنترل فشار برس، سیستم هوشمند تغییر جهت چرخش برس و ... در کنار کیفیت بالای اجزاء تشکیل دهنده و طراحی دقیق کارواش اتوماتیک، عدم آسیب دیدگی خودرو به هنگام انجام عملیات را تضمین می نماید.

فیلم های کارواش اتوماتیک

مرتب سازی براساس :
1 2 3 4
1 2 3 4