واترجت صنعتی - high pressure cleaner waterjet

واترجت صنعتی

ساده ترین روش شستشوی یک سطح برای حذف آلودگی یا لایه مطلوب از روی آن، صرف انرژی مکانیکی و سست نمودن پیوند بین آلودگی و سطح می باشد. واترجت ابزاری کارآمد با سهولت کاربرد می باشد که نیروی پاشش آب پرفشار را جایگزین نیروی انسانی نموده و باعث ارتقاء کیفیت و سرعت عملیات می‌گردد. با در نظر گرفتن این نکته که فشار آب خارج شده از یک شلنگ معمولی در حدود 4- 5 بار می باشد، می توان قدرت تقریبی جریان اب خارج شده از یک واترجت با فشار 100 بار را تخمین زد و تصور نمود که با افزایش محدوده فشار کاری در دستگاه های واترجت صنعتی میزان انرژی ناشی از برخورد آب با سطح تا چه اندازه افزایش می یابد. 

دستگاه های واترجت صنعتی و خانگی از لحاظ ساختار و نحوه عملکرد مشابه می باشند و تفاوت عمده آنها در محدوده فشار کاری متفاوت این دو رده و همچنین مدت زمان کاربرد دستگاه می باشد. در شرایطی که دستگاه های واترجت خانگی برای اعمال آب با فشاری کمتر از 200 بار و کاربرد در بازه های زمانی کوتاه طراحی و تولید می شوند، دستگاه های واترجت صنعتی قادر به عملکرد طولانی مدت در محدوده فشارهای کاری بالاتر می باشند.


مهم ترین بخش های تشکیل دهنده واترجت صنعتی

با توجه به ساختار و عملکرد مشابه انواع مختلف دستگاه های واترجت صنعتی و خانگی، بخش های زیر در تمامی آنها مشترک می باشد:


پمپ فشار قوی

وظیفه افزایش فشار آب وارد شده به دستگاه واترجت و رساندن آن به حد مطلوب، بر عهده پمپ فشار قوی دستگاه می باشد. در دستگاه های واترجت صنعتی باکیفیت غالبا از پمپ های پلانجری تولید شده از قطعات مقاوم و ضد زنگ استفاده می شود.


موتور

نیروی مورد نیاز برای عملکرد پمپ فشار قوی در واترجت، توسط موتور دستگاه تأمین می گردد. موتور به کار رفته در دستگاه های واترجت صنعتی الکتریکی یا بنزینی یا دیزلی می باشد.


شلنگ فشار قوی ، تفنگی و لنس

انتقال آب از پمپ فشار قوی به بخش خروجی دستگاه واترجت، توسط شلنگ فشار قوی، تفنگی و لنس صورت انجام می گیرد. شلنگ فشار قوی، یک شلنگ پلاستیکی فولاد بافت با مقاومت بالاست که قادر به تحمل جریان پرفشار آب می باشد. قطع و وصل پاشش آب خروجی از واترجت، توسط تفنگی صورت می گیرد و رابط بین تفنگی و نازل بعنوان دهانه خروجی آب، میله ای ضد زنگ و باریک به نام لنس می باشد.


نازل

نحوه پاشش آب و مساحت پوشش داده شده توسط آن، وابسته به نوع دهانه خروجی آب انتخاب شده برای دستگاه واترجت می باشد. این قطعه از دستگاه، نازل نام  داسته و دارای نقش مهم در کیفیت و سرعت عملیات می باشد.

فیلم های واترجت صنعتی

مرتب سازی براساس :