پولیشر - Polisher

پولیشر

اگرچه جارو کردن، شستشو و حذف آلودگی ها از روی سطح زمین، مرحله ای بسیار مهم از فرآیند نظافت کف یک محیط بوده و انجام صحیح و اصولی آن، تأمین کننده سطح بالایی از پاکیزگی و بهداشت مورد نیاز در محیط می باشد اما به تنهایی قادر به القای حداکثر حس پاکیزگی و زیبایی نمی باشد و تکمیل عملیات نظافت و شستشوی کف در گرو مرحله ای نهایی است که نتیجه آن انعکاس نور از روی سطح کف پوش می باشد. با توجه به اهمیت درخشندگی و جلای زمین در یک محیط و تاثیر عمیق آن بر دیدگاه و حس افراد حاضر، دستگاه پولیشر بعنوان ابزار تخصصی جلادهی سطوح کف، طراحی و تولید شده است. اگر چه عملکرد اصلی دستگاه پولیشر صیقلی نمودن سطح کفپوش است اما با توجه به امکان استفاده این دستگاه با برس‌ها و پدهای دارای درجه زبری متفاوت می‌توان از پولیشر در عملیات لایه برداری و شستشوی سطوح کف نیز استفاده نمود. البته باید توجه نمود که این دستگاه در حالت استاندارد دارای سامانه مکش نبوده و در نتیجه هنگام استفاده از این دستگاه برای شستشوی سطوح کف باید شیوه‌ای مناسب برای جمع آوری محلول شوینده باقی مانده در نظر گرفته شود.


مهم‌ترین بخش‌های تشکیل‌دهنده پولیشر

 کاربرد اصلی پولیشر بعنوان ابزار حرفه‌ای جلادهی و صیقلی کردن سطوح کف، این دستگاه را از بسیاری از تجهیزات به کار رفته در ساختار سایر تجهیزات مکانیزه نظافت و شستشوی کف همانند اسکرابر و سوییپر بی‌نیاز نموده است. بنابراین پولیشر دستگاهی با ساختاری بسیار ساده می‌باشد. پولیشر غالبا به شکل دستگاهی تک برسه طراحی و تولید می‌شود که از بخش‌های اصلی زیر تشکیل شده است:


برس یا پد

بخش نگهدارنده برس یا پد در دستگاه‌های پلیشر معمولا به برس‌ها و پدهایی با درجه زبری متفاوت قابل اتصال می باشد. این برس ها و پدها دیسکی شکل بوده و چرخش سریع آنها بر روی سطح زمین موجب انجام عملیات مورد نظر می‌گردد. از پدهای زبر دارای ذرات الماس در عملیات لایه برداری سطوح کف استفاده می‌شود و در جلادهی روزانه سطح کف پوش می‌توان از پدهایی با درجه زبری کمتر استفاده کرد. اگر هدف از به کارگیری پولیشر، شستشوی سطوح کف باشد می‌توان دستگاه را به برسی متناسب با نوع آلودگی و جنس کفپوش تجهیز نمود.


موتور

چرخش برس یا پد دستگاه پولیشر به کمک موتور دستگاه صورت می‌گیرد. موتور تاثیر مهمی در طول عمر دستگاه و سطح صدای آن دارد. با توجه به اینکه پولیشر دستگاهی دارای طراحی منسجم است و برای صیقلی کردن سطوح کف نیازمند سرعت و فشار بالای برس یا پد می‌باشد، در تولید پولیشرها از موتورهای الکتریکی قدرتمند استفاده می‌شود که انرژی آنها مستقیما از طریق اتصال دستگاه توسط کابل به پریز برق تأمین می‌گردد.


دسته

کنترل دستگاه پولیشر و هدایت آن در جهت مورد نظر توسط دسته متصل به برس انجام می‌گیرد. همچنین کلیه کلید‌های فعال کننده و تنظیم کننده دستگاه بر روی دسته واقع شده اند.


انتخاب پولیشر مناسب

توجه به پارامترهای زیر هنگام انتخاب یک پولیشر، به انتخاب دستگاهی مناسب با حداکثر کارایی کمک خواهد نمود:


مشخصات محیط

هنگام انتخاب یک پولیشر مساحت محیط و ویژگی‌های آن از لحاظ تراکم موانع موجود و ... باید مورد بررسی قرار گیرند. در محیط‌های کوچک با تراکم بالا بهتر است از پولیشری با پهنای شستشوی کوچکتر استفاده شود. در فضاهای وسیع‌تر، استفاده از دستگاه‌هایی با پهنای شستشوی بزرگتر موجب تسریع عملیات و افزایش کارایی می‌گردد.


سیستم انتقال نیرو

عملکرد بهینه دستگاه پولیشر در گرو چرخش و فشار مناسب برس یا پد آن است و در نتیجه نوع سیستم انتقال دهنده قدرت بین موتور و نگهدارنده برس یا پد حائز اهمیت بسیار می‌باشد. یکی از بهترین انواع سیستم‌های انتقال نیرو در پولیشر‌های سیستم چرخ دنده سیاره ای‌ است که موجب توزیع یکنواخت توان در سرتاسر پد یا برس شده، سطح صدای دستگاه را کاهش داده و موجب افزایش طول عمر دستگاه می‌گردد.


جنس دسته و سری نگهدارنده

مقاومت دستگاه پولیشر و طول عمر آن وابسته به کیفیت قطعات به کار رفته در تولید دستگاه است. جنس دسته و سری نگهدارنده برس در دستگاه پولیشر تاثیر بسیار مهمی در جلوگیری از دفرمگی بخش‌های ذکر شده در برخورد ناخواسته با موانع موجود در محیط دارد. در دستگاه‌های پولیشر باکیفیت از استیل یا پلاستیک ضدضربه در تولید دسته و سری برس استفاده می‌شود. این مواد ضمن دارا بودن مقاومت در برابر ضربه بالا، از مقاومت مناسب در برابر زنگ زدگی و خوردگی ناشی از آب و عوامل شیمیایی نیز برخوردار می‌باشند.


سهولت کنترل

سرعت چرخش بالای برس یا پد در دستگاه پولیشر می تواند موجب لرزش دسته دستگاه گردیده و کنترل آن توسط کاربر را دشوار نماید. لرزش شدید در بسیاری از دستگاه‌های پولیشر مشکلی عمده پیرامون این دستگاه نظافتی مکانیزه به شمار می‌آید. حال آنکه در دستگاه‌های تولید شده توسط تولیدکنندگان معتبر، طراحی دقیق و مهندسی شده دستگاه، میزان لرزش را به حداقل کاهش داده است بطوریکه کاربر می‌تواند به راحتی از دستگاه استفاده نماید. نکته مهم دیگر، طراحی ارگونومیک پولیشر می‌باشد. وجود پارامترهایی همچون دسته قابل تنظیم به کاربر امکان می‌دهد تا دستگاه را در موقعیت متناسب با فیزیک خود تنظیم نماید. بدین ترتیب بالاترین سطح راحتی هنگام کار برای وی فراهم شده و سطح کنترل وی روی دستگاه پولیشر افزایش می یابد.


فیلم های پولیشر

مرتب سازی براساس :