فرش و موکت شوی - carpet cleaner machine

فرش و موکت شوی

امروزه انواع فرش ها و موکت ها به دلیل قابلیت عملکرد بعنوان یک عایق حرارتی و صوتی موثر، القای حس گرمی و لوکس بودن، ارتقاء سطح ایمنی و کاهش خطرات و جراحات ناشی از زمین خوردن، همچنین تنوع بالای طرح و رنگ، بطور گسترده در محیط های گوناگون از رستوران و هتل گرفته تا مساجد و اماکن مذهبی مورد استفاده قرار می گیرند.

به همان اندازه که سطوح پوشیده شده  با فرش و موکت به لحاظ بصری زیبا و چشم نواز هستند، عملیات شستشوی فرش به ویژه در مکان هایی با وسعت بالا دشوار و طاقت فرسا می باشد و شست و شوی آنها به روشی سریع و با کیفیت جز با استفاده از روش های  مدرن و دستگاه های مکانیزه فرش و موکت شوی امکان پذیر نمی باشد. دستگاه‌های فرش و موکت شوی قابل جابجایی (پرتابل) تجهیزات تخصصی شستشوی سطوح نرم هستند که امکان شستشو و خشک کردن فرش و موکت را در محل قرارگیری آنها فراهم  می‌نمایند. بنابراین گزینه‌ای ایده آل برای استفاده در عملیات نظافتی روتین سطوح کف فرش شده در محیط‌های پر رفت و آمد مانند مساجد، هتل ها و ... به شمار‌ می‌آیند.


مهم‌ترین بخش‌های تشکیل دهنده فرش و موکت شوی

دستگاه‌های فرش و موکت شوی از لحاظ نحوه عملکرد به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند. مدل‌های ساده‌تر دستگاه فرش شوی یا موکت شوی محلول شوینده را بر روی سطح فرش یا موکت پاشش کرده و سپس آن را مکش می‌نمایند. این رده از دستگاه‌ها برای از بین بردن آلودگی‌های سطحی، شستشوی سریع و روزانه و لکه گیری مناسب هستند. در مقابل دستگاه‌های فرش و موکت شوی صنعتی رده ای حرفه‌ای تر به شمار می‌آیند که علاوه بر سامانه پاشش و مکش دارای سامانه برس برای شستشوی عمیق و خارج نمودن آلودگی‌ها از بین الیاف می‌باشند. اجزاء تشکیل دهنده این رده از دستگاه‌های فرش و موکت شوی صنعتی عبارتند از:


سامانه برس زنی

یک یا دو برس غلطکی یا رولری سامانه برس زنی دستگاه فرش شوی یا موکت شوی را تشکیل می‌دهند. ساختار این برس‌ها به گونه‌ای است که بدون آسیب رساندن به سطوح نرم، آلودگی را از میان الیاف آنها خارج نموده و موجب شستشوی عمیق فرش یا موکت می‌شود.


سامانه مکش

این سامانه خود ازنازل مکش، شلنگ مکش و موتور مکنده تشکیل شده است. نحوه حرکت به هنگام استفاده از دستگاه‌های فرش و موکت شوی صنعتی به گونه‌ای است که نازل همواره پس از برس زنی سطح را پوشش داده و آب و آلودگی باقیمانده را جمع آوری می کند. عملیات مکش تحت تاثیر خلأ ایجاد شده توسط یک موتور مکنده دو یا سه مرحله ای صورت می‌گیرد. آب و آلودگی مکش شده توسط شلنگ مکش دستگاه فرش شوی به مخزن آب کثیف منتقل می‌شود.


مخازن

دستگاه‌های فرش و موکت شوی صنعتی پرتابل دارای دو مخزن مجزا برای نگهداری محلول شوینده و آب کثیف هستند. محلول آب و ماده شوینده از مخزن آب تمیز بر روی سطح پاشش شده و مواد مکش شده به مخزن آب کثیف منتقل می‌شوند.


انتخاب فرش و موکت شوی مناسب

هنگام انتخاب یک دستگاه فرش و موکت شوی صنعتی باید به پارامترهای زیر توجه نمود تا بهترین کیفیت ممکن و بالاترین کارایی حاصل شود:


وسعت و مشخصات محیط

وسعت محیط و مشخصات محیط هنگام انتخاب دستگاه فرش شوی یا موکت شوی باید مورد توجه قرار گیرد. هر چه وسعت بخش‌های مفروش شده بیشتر باشد، دستگاهی با پهنای شستشو و ظرفیت مخازن بزرگتر لازم است تا عملیات شستشوی سطوح فرش شده در زمان کوتاه‌تر و با سرعت بیشتری انجام شود. از سوی دیگر عوامل همچون پهنای راهروها و تراکم محیط نیز مهم است. در فضاهای پرتردد و دارای بخش‌های کم عرض همچون هتل‌ها دستگاه فرش و موکت شوی انتخاب شده باید ضمن دارا بودن کارایی بالا، طراحی فشرده و قدرت مانور بالایی داشته باشد. همچنین نحوه حرکت کاربر به هنگام استفاده از دستگاه فرش شوی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در برخی مدل‌ها کاربر هنگام کار با دستگاه باید رو به عقب حرکت نماید و در برخی دیگر کاربر هنگام استفاده از دستگاه فرش و موکت شوی آن را به سمت جلو هدایت می‌نماید. اگر دستگاه در ساعات کاری و در محیطی پر تراکم یا پرتردد مورد استفاده قرار می‌گیرد انتخاب دستگاه فرش شوی و موکت شوی صنعتی با حرکت رو به جلو مناسب تر است.


قدرت مکش دستگاه فرش و موکت شوی

دستگاه‌های فرش شوی و موکت شوی پرتابل در محیط‌های مورد استفاده قرار می‌گیرند که امکان خارج نمودن فرش یا موکت از انها وجود ندارد و لازم است سطوح شسته شده سریعا خشک شوند تا مجددا قابل استفاده باشند. بنابراین قدرت مکش دستگاه فرش و موکت شوی پارامتری بسیار مهم در عملکرد دستگاه به شمار می‌آید. هر چه موتور مکنده دستگاه قوی تر بوده و نازل دستگاه سطح تماس مناسب تری با سطح تحت شستشو داشته باشد، حجم بالاتری از آب و الودگی باقیمانده مکش شده و سطح شسته شده سریعتر خشک می‌گردد. از سوی دیگر به دلیل عدم باقی ماندن آب و آلودگی بین الیاف بوی نامطبوع ایجاد نشده و سطح بهداشت محیط ارتقاء می یابد.


امکان اختصاصی سازی برنامه شستشو

امکان تنظیم دستگاه فرش و موکت شوی متناسب با میزان آلودگی و نوع سطح و وجود امکاناتی نظیر قابلیت تنظیم ارتفاع و فشار برس، میزان پاشش محلول شوینده موجب افزایش کارایی و سرعت عملیات و کاهش مصرف و استهلاک می‌گردد. همچنین امکان به کارگیری دستگاه برای شستشوی سطوح سخت قابلیت ویژه‌ای است که در برخی دستگاه‌های فرش و موکت شوی حرفه ای وجود دارد.

فیلم های فرش و موکت شوی

مرتب سازی براساس :
1 2
1 2