اسکرابر - scrubber

اسکرابر

نظافت و شستشوی کف در هر محیط از سه بعد زیبایی شناختی، امنیت و بهداشت دارای اهمیت می باشد. بنابراین یکی از مهم ترین بخش‌های برنامه نظافتی هر مجموعه که بیش از 50% زمان نظافت را به خود اختصاص می دهد، نظافت و شستشوی کف آن خواهد بود. زندگی شهری مدرن و پیدایش فضاهایی با وسعت بالا، مراکز صنعتی متعدد و هم چنین ساخت مراکز تجاری با آمد و شد فراوان، لزوم به کارگیری دستگاهی را ایجاب می نماید که زمان شستشو و نظافت کف را کاهش دهد، سطح زمین را بلافاصله پس از انجام عملیات شستشو قابل استفاده نموده و کیفیت عملیات را از جنبه پاکیزگی و بهداشت تضمین نماید. اسکرابر دستگاهی مکانیزه است که به طور ویژه برای دست یابی به اهداف ذکر شده طراحی و تولید شده است. این رده از دستگاه های مکانیزه نظافتی از جنبه های گوناگون دارای مزیت هستند زیرا سبب کاهش زمان صرف شده برای نظافت سطوح کف، افزایش قایل توجه بازدهی و بهره وری، کاهش میزان آب مصرفی و شوینده ها و ... می گردد. امروزه دستگاه های اسکرابر صنعتی در انواع محیط های تجاری، صنعتی، درمانی، آموزشی و بسیاری از اماکن دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و این یکی از ویژگی های بارز این تجهیزات می باشد که با شرایط فضاهای مختلف سازگاری دارد.


مهم ترین بخش های تشکیل دهنده کفشوی صنعتی

هر دستگاه کف شوی صرف نظر از نوع مدل و ابعاد آن از چند بخش اصلی تشکیل شده است که عملکرد هماهنگ این اجزا با یکدیگر، کارایی فوق العاده کفشوی صنعتی را در پی دارد. می توان این گونه اظهار نمود که تمامی این ویژگی ها عواملی هستند که دستگاه های اسکرابر صنعتی را از شیوه های قدیمی متمایز می سازد و سبب کارایی منحصر به فرد آن می گردند. برخی از اجزا و ویژگی های دستگاه های کفشوی صنعتی عبارتند از:

 

واحد شستشو اسکرابر صنعتی

نحوه عملکرد سیستم شستشوی دستگاه اسکرابر به گونه ای است که با حداکثر چهار برس دیسکی یا غلطکی که با موتور الکتریکی فعال شده و با پاشش آب و مواد شوینده و انجام عملیات برس زنی، آلودگی را از سطح پاک می نماید. برس یا برس های دستگاه کف شوی صنعتی دارای حرکت دورانی و با سرعتی نسبتاً بالا بوده که نیروی حاصل از این چرخش در کنار آب سبب از بین بردن آلودگی ها می گردد. آب یا محلول شوینده از داخل مخزن آب تمیز از بالا بر روی برس ها پاشش شده و فرآیند تمیزی را به انجام می رساند. برس‌های دیسکی در مقایسه با برس رولری فشار بالاتر و سرعت چرخش پایین‌تری دارند و توزیع فشار بر روی این نوع برس به شکل کاملا یکنواخت صورت می‌گیرد. بنابراین دستگاه‌های اسکرابر دارای برس های دیسکی برای استفاده در هر محیطی با زمین هموار و صاف مناسب می باشند. به ویژه این نوع اسکرابرها برای شستشوی آلودگی‌های سرسخت و عمیق در محیط هایی همانند سالن‌های تولید، انبارهای صنعتی و پارکینگ‌ها مناسب هستند. در مقابل برس‌های غلطکی سرعت چرخش بالاتری دارند و طراحی آنها به گونه‌ای است که آلودگی را به نحو موثر از خلل و فرج سطح خارج می نمایند بنابراین اسکرابر های دارای برس رولری برای استفاده بر روی سطوح متخلخل و غیر لغزنده مناسب می باشند. همچنین این اسکرابر ها علاوه بر انجام عملیات شستشوی سطوح کف قادر به جاروب کردن و جمع آوری آلودگی های جامد و خشک نیز می باشند و غالبا به یک مخزن سبدی شکل برای جمع آوری این نوع پسماندها تجهیز شده اند. در نتیجه هنگام استفاده از این مدل دستگاه های کفشوی صنعتی نیاز به عملیات پیش جاروب قبل از استفاده از دستگاه اسکرابر صنعتی نیست.


واحد مکش اسکرابر

وظیفه جمع آوری و مکش آب آلوده را به کمک تی مکنده بر عهده دارد. سیستم مکنده دستگاه های زمین شوی صنعتی از یک موتور مکنده، تیغه لاستیکی و شیلنگ مکش تشکیل شده است و هم زمان با شستشو عملیات خشک کردن را انجام می دهد. تیغه لاستیکی هلالی شکل تعبیه شده در انتهای دستگاه آب و آلودگی های باقی مانده را جمع آوری کرده و آن را از طریق شلنگ مکش به داخل مخزن آب کثیف می فرستد. علت این پدیده آن است که موتور مکنده ای که درون مخزن آب کثیف قرار دارد، خلا ایجاد کرده و در نتیجه به دلیل اختلاف فشار آب جمع شده به سمت مخزن هدایت می شود. این فرآیند خشک شدن کامل سطح زمین را در پی دارد که مانع از باقی ماندن رد آب می گردد. طراحی تی، سیستم نصب آن، محل قرارگیری تی، توان موتور مکنده جزو پارامترهای تاثیرگذار بر روی عملکرد دستگاه کفشوی صنعتی می باشند.  در بعضی مدل های اسکرابر کوچک تی دقیقا در پشت برس قرار می‌گیرد. این طراحی موجب به حداقل رسیدن ابعاد کلی دستگاه کفشور می شود. در اکثر اسکرابرها تی در پشت چرخ های عقب قرار می گیرد. تا هنگام حرکت رد چرخ را نیز از روی سطوح کف برطرف نماید. سیستم نصب تی باید به گونه ای باید که تی در محل قرارگیری خود حرکت نوسانانی داشته باشد. این سیستم نصب به تی امکان می دهد تا کاملا مطابق با حرکت اسکرابر حرکت نموده و حتی در چرخش های کامل دستگاه، آب و آلودگی برجای مانده را به شکل موثر مکش نماید. توان موتور مکنده قدرت سامانه مکش را درجمع آوری آب و آلودگی باقیمانده تعیین می نماید. هر چه توان این موتور بالاتر باشد قدرت اسکرابر در مکش آب بیشتر خواهد بود.


مخازن اسکرابر

مخزن آب تمیز برای نگه داری آب تمیز یا محلول آب تمیز و ماده شوینده و مخزن آب کثیف برای جمع آوری آب و آلودگی باقی مانده پس از عملیات برس زنی به کار می روند. این ساختار منحصر به فرد اسکرابر سبب می شود آب آلوده به چرخه نظافت بازنگردد و تنها با استفاده از آب تمیز عملیات شستشو به انجام می رسد. مخازن دستگاه اسکرابر صنعتی بعنوان اجزاء تشکیل دهنده دستگاه، باید دارای مقاومت کافی داشته باشند تا دستگاه هنگام برخوردهای ناخواسته ناشی از خطای انسانی دچار دفرمگی و آسیب نگردد. همچنین مخازن کفشوی صنعتی باید به سهولت قابل نظافت و تخلیه باشند. در غیر این صورت آب و مواد باقی مانده در گوشه و زوایای مخزن خود به منبع تکثیر و انتشار باکتری تبدیل می‌شوند. بر این اساس این مخازن باید قابل جدا شدن بوده یا مجهز به شلنگ تخلیه باشند تا آب داخل مخزن کاملا تخلیه شود. همچنین جداره داخلی مخازن باید کاملا صاف و صیقلی باشد تا به راحتی تمیز شود.


سیستم کنترل و هدایت دستگاه اسکرابر صنعتی

سیستم های کنترلی برای تنظیم میزان آب و ماده شوینده پاشش شده در هنگام شستشو، فشار برس، سرعت حرکت دستگاه و ... در کفشوی تعبیه گردیده اند. وجود سیستم های کنترل کننده به کاربر امکان می دهند تا میزان پاشش اب و مواد شوینده یا سرعت حرکت را متناسب با نوع سطح و آلودگی تنظیم نماید. به این ترتیب از اتلاف مواد شوینده جلوگیری شده و کیفیت مطلوبتری حاصل می‌گردد. هر چه سیستم های کنترل کننده دستگاه طراحی ساده تری داشته باشند، استفاده از دستگاه اسکرابر برای کاربر آسان تر  و دقت و تمرکز وی هنگام کار بیشتر خواهد بود. در یک  کنترل پنل کاربرپسند تعداد کلیدها و سوئیچ های بکار رفته محدود است و کلیدها با علائم کاملا واضح و قابل فهم مشخص شده اند. در این حالت نیاز به برگزاری دوره های آموزشی طولانی و پرهزینه نیست و کاربر کم تجربه نیز به سرعت نحوه استفاده از دستگاه را فرا خواهد گرفت.


خرید اسکرابر صنعتی مناسب

محبوبیت روز افزون دستگاه زمین شوی صنعتی و سودمندی و کارایی بالای آن، باعث شده است که تولیدکنندگان متفاوت در سرتاسر جهان اقدام به تولید و عرضه انواع مدل های اسکرابر نمایند. تنوع مدل های اسکرابر و برندهای تولیدکننده می تواند برای مشتری تا حدی گیج کننده باشد. برای انتخاب یک کف شور صنعتی مناسب باید به پارامترهای زیر توجه نمود.


وسعت محیط

نخستین پارامتری که هنگام انتخاب یک کفشوی باید در نظر گرفته شود، تناسب بین کارایی اسکرابر صنعتی و وسعت محیط می باشد. کارایی یک کف شوی به طور مستقیم به پهنای شستشو و ظرفیت مخازن آن وابسته می باشد. هر چه مجموع پهنای شستشو و ظرفیت مخازن یک اسکرابر بالاتر باشد، آن دستگاه در یک بازه زمانی مفروض قادر به پوشش دهی سطح بیشتری از زمین می باشد و در نتیجه کارایی آن بالاتر خواهد بود. مجموع پهنای شستشوی یک اسکرابر به اندازه برس های دستگاه و تعداد آنها بستگی دارد. با افزایش اندازه برس و ظرفیت مخازن، ابعاد دستگاه کفشور نیز بزرگتر خواهد شد. طراحی یک کف شوی صنعتی و نحوه هدایت آن تا حد زیادی وابسته به ابعاد آن می باشد. معمولا اسکرابرهای کوچک و سبک وزن به صورت دستی و اسکرابرهای دارای پهنای شستشو و مخازن بزرگتر به صورت خودرویی طراحی و تولید می شوند. بنابراین اسکرابرها را از لحاظ طراحی کلی و شیوه هدایت به دو دسته اصلی می توان تقسیم بندی نمود:


اسکرابر دستی : ساختار این رده از دستگاه های کف شوی به گونه ای است که کاربر در پشت آن می ایستد و هدایت دستگاه را بر عهده می گیرد. اسکرابر دستی برای محیط های با وسعت کم و فضاهایی با پهنای محدود همانند راهروها مناسب می باشد و علت آن داشتن قابلیت مانور بالاتر است.

اسکرابر سرنشین دار: کفشوی خودرویی همانند یک ماشین هدایت می شود و دارای جایگاهی مخصوص نشستن کاربر است و مناسب برای فضاهای با وسعت بالا به دلیل بازده بالاتر خواهد بود.


مشخصات محیط

هنگام انتخاب یک زمین شور صنعتی برای یک محیط معین، مشخصات آن محیط از لحاظ میزان دسترسی به پریز برق، چیدمان محیط و موانع موجود و ... باید بدقت مورد بررسی قرار گیرد. در محیط های دارای وسعت بالا، محیط های متراکم با موانع محیطی همانند میز، صندلی، مبلمان و قفسه و ... وجود کابل برق، ایجاد محدودیت نموده و خطر افتادن افراد حاضر را به همراه دارد. در چنین شرایطی بهتر است از دستگاه زمین شوی صنعتی شارژی استفاده نمود. اسکرابرهای خودرویی که غالبا برای کاربرد در فضاهای وسیع تولید می شوند همگی بصورت باتری دار طراحی می گردند. در مقابل در جایی که دسترسی به پریز برق به سهولت امکان پذیر بوده و نیاز به افزایش طول کابل دستگاه به بیش از حد استاندارد نمی باشد، می توان از دستگاه های کف شوی کابلی استفاده نمود تا محدودیت هایی نظیر اتمام شارژ باتری و افزایش وزن دستگاه بعلت وجود آن حذف گردد. بطور کلی دستگاه های اسکرابر صنعتی از لحاظ منبع تغذیه به دو دسته کلی تقسیم می شوند:


اسکرابر برقی: برای نظافت فضاهای کوچک و محیط های دارای سهولت دسترسی به پریز برق مناسب است و به مدت طولانی تری به کار رفته می شود. کف شوی برقی یا کابلی در مدل های دستی ساخته شده است.

اسکرابر باتری دار: کف شوی باتری دار جهت شستشوی سطوح کف در فضاهایی با وسعت بالا، متراکم و دارای حجم تردد بالا مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از انواع اسکرابرهای دستی و همه دستگاه های سرنشین دار دارای منبع تغذیه باتری هستند.


وجود سطوح شیبدار

در برخی مدل های اسکرابر دستی، موتور دستگاه تنها وظیفه تأمین نیرو محرکه مورد نیاز برس ها و واحد مکش را برعهده دارد. در چنین اسکرابرهایی نیروی جلو برنده دستگاه، توسط چرخش برس و نیروی وارده از طرف کاربر تأمین می گردد. در مقابل برخی دیگر از دستگاه های اسکرابر دستی و همچنین تمامی اسکرابرهای خودرویی مجهز به موتور جلو برنده مجزا می‌باشند که میزان انرژی صرف شدهه  توسط کاربر برای هدایت دستگاه را کاهش داده و امکان حرکت دستگاه را بر روی سطوح شیبدار فراهم می نماید.


کیفیت و ویژگی های دستگاه اسکرابر صنعتی

نظافت و شستشو کف معمولاً در برنامه نظافتی روزانه یک مجموعه وجود دارد. بنابراین اسکرابر صنعتی ، دستگاهی است که به طور مرتب و پیوسته مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین انتخاب دستگاهی تولید شده از مواد و قطعات با کیفیت و دارای طول عمر بالا و میزان خرابی کم از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین اسکرابر ها برای کاربرد در عملیات شستشوی روزانه، اسکرابرهایی هستند که در تولید آنها از سیستم های مقاوم و صنعتی مکانیکی بیش از سیستم های الکترونیک و ظریف استفاده شده است. سطح خرابی دستگاه در این اسکرابرهای پایین بوده و سهولت تعمیر و سرویس آنها هزینه تعمیرات و همچنین زمان از کارافتادگی دستگاه را به حداقل کاهش می دهد.

ویژگی ها و امکانات دیگری همچون وجود مخازن قابل جدا شدن، سهولت تخلیه مخازن و نظافت آنها، وجود سیستم دمش هوای گرم در پشت تی، طراحی ارگونومیک صندلی و فرمان دستگاه، دسته با قابلیت تنظیم ارتفاع، کنترل پنل کاربردی و قابل فهم و ... جزو مواردی هستند که به عملکرد بهتر کف شوی صنعتی و افزایش کارایی کاربر و کاهش میزان خستگی وی کمک می نمایند.


جهت خرید انواع اسکرابر صنعتی میتوانید به سایت EbrahimCo مراجعه نمایید.

فیلم های اسکرابر

مرتب سازی براساس :