سوییپر - sweeper

سوییپر

میزان ایمنی و سلامت یک محیط به طور قابل توجه تحت تاثیر نظافت و پاکیزگی آن محیط می باشد. یکی از ابتدایی ترین شیوه‌های نظافت و حذف آلودگی های جامد از محیط جاروب کردن می باشد. جارو کردن به روش سنتی نه تنها بسیار زمان بر و خسته کننده بوده بلکه خود باعث انتشار حجم بالایی از گرد و غبار در محیط شده و می تواند سلامت و ایمنی افراد حاضر و همچنین عملکرد صحیح ابزارآلات و تجهیزات تولید را به خطر بیاندازد. سوییپر دستگاهی پرقدرت و کارآمد است که به منظور عملیات جاروب کردن به شکل مکانیزه، سریع و یکنواخت طراحی و تولید شده است.


این دستگاه کاربردی، در حین عملیات جاروب کردن، زباله  و پسماند خشک نظیر برگ، کاغذ، ته سیگار و ... را به مخزن خود منتقل نموده و سیستم های کنترل گرد و غبار در نظر گرفته شده برای دستگاه، همچنین سیستم فیلتراسیون آن از انتشار گرد و غبار درمحیط جلوگیری نموده و سطح سلامت و ایمنی افراد حاضر در محیط را ارتقاء می بخشد. 


مهم ترین بخش های تشکیل دهنده سوییپر

دستگاه سوییپر علی رغم برخورداری از بازده و کارایی بالا ساختاری ساده داشته و از چندین بخش اصلی تشکیل شده است. اجزاء مهم سوییپر عبارتند از:


برس ها

هنگام استفاده از یک سوییپر برای انجام عملیات نظافت، وظیفه جاروب کردن زمین بر عهده برس مرکزی دستگاه می باشد. این برس بصورت غلطکی (رولری) می باشد و در نتیجه می تواند مواد جامد را در حین عملیات جاروب کردن به داخل مخزن منتقل نماید. طول برس مرکزی سوییپر، مهم ترین پارامتر تعیین کننده کارایی دستگاه می باشد. هرچه این طول بزرگتر باشد، پهنای نظافت دستگاه وسیع تر بوده و دستگاه در یک زمان معین قادر به پوشش دهی مساحت بیشتری می باشد. اضافه نمودن برس جانبی به دستگاه سوییپر، پهنای نظافت دستگاه و کیفیت عملیات انجام شده را افزایش می دهد. برس های جانبی سوییپر، دیسکی شکل بوده و ضعف برس مرکزی در نظافت کناره های دیوار و جداول، زوایا و نواحی اطراف و زیر موانع محیطی و فضاهای این چنینی را پوشش می دهند. حرکت دورانی این برس ها سبب هدایت آلودگی به سمت برس مرکزی و جمع آوری توسط آن می گردد.


مخزن زباله 

آلودگی های خشک و جامد جمع آوری شده توسط یک برس های سوییپر با چرخ برس رولی مرکزی آن به مخزن زباله دستگاه منتقل می گردند. ظرفیت مخزن زباله یک سوییپر متناسب با پهنای نظافت و ابعاد دستگاه می باشد. تخلیه مخزن سوییپر ممکن است به روش دستی یا هیدرولیکی باشد. در سوییپرهای دارای مخزن زباله با ظرفیت بالا، وزن بالای مخزن و محتویات درون آن، تخلیه مخزن به روش دستی را دشوار می گرداند. در چنین مدل هایی تجهیز دستگاه به جک هیدرولیکی به منظور تخلیه مخزن سبب سهولت کار کاربر گردیده و ایمنی عملیات را افزایش می دهد.


فیلتر

همزمان با جمع آوری و انتقال مواد و آلودگی های خشک و جامد به داخل مخزن سوییپر، حجم قابل توجهی از گرد و غبار و ذرات ریز وارد دستگاه می شوند که در صورت عدم وجود یک سیستم فیلتراسیون کارآمد در دستگاه، همراه با جریان هوا از سوییپر خارج شده و به محیط باز می گردند. بنابراین فیلتر سوییپر یکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده آن می باشد که نقشی حیاتی در حفظ پاکیزگی و سلامت محیط و کیفیت عملیات نظافت انجام شده توسط دستگاه دارد. فیلترهای سوییپر معمولا از جنس پلی استر و بصورت کارتریجی یا پاکتی طراحی و تولید می شوند. این نوع فیلترها سطح فیلتراسیون وسیعی داشته و عدم بازگشت ذرات ریز به محیط را تا حد زیادی تضمین می نمایند.


موتور

در تمامی مدل های سوییپر به جز سوییپرهای دستی مکانیکی، نیرو محرکه لازم دستگاه برای عملکرد توسط یک موتور الکتریکی (باتری) یا یک موتور عمل کننده توسط  سوخت های فسیلی تأمین می شود. توان این موتور و کیفیت تولید آن، توانایی برس ها در جاروب کردن زمین، قدرت مکش دستگاه و قابلیت های حرکتی سوییپر را تعیین می نماید.


دسته بندی سوییپرها

دستگاه های جاروب خیابانی را می توان بر اساس نوع منبع تغذیه و نحوه هدایت به دسته بندی های زیر تقسیم بندی نمود:


سوییپر مکانیکی

این مدل جاروی خیابانی نیروی لازم خود را تنها از طریق حرکت به سمت جلو توسط کاربرتأمین می کنند، به این ترتیب که با حرکت دادن سوییپر در جهت مورد نظر، انتقال نیرو به سایر بخش ها صورت گرفته که موجب حرکت چرخ ها و برس های دستگاه می شوند و عملیات نظافت صورت میپذیرد. نکته ی قابل توجه در این نوع سوییپر این است که دستگاه هیچ گونه موتور، باتری یا کابلی ندارد. این امر باعث عدم محدودیت نیاز به کابل برق، شارژ باتری مدت زمان کاربری دستگاه می گردد. از این رده سوییپر صنعتی میتوان در محیط هایی نظیر اطراف و زیر میزو صندلی ها و یا محیط های با وسعت کم و فضاهای باریک با امکان چرخش محدود استفاده نمود. مخزن گرد و غبار این مدل جاروب شهری به راحتی قابل جدا شدن و تخلیه است.


سویپر الکتریکی

در این مدل سوییپر صنعتی، انرژی الکتریکی مورد نیاز از طریق باتری قابل شارژ و یا یک کابل برق تأمین می گردد. این امر طبیعتا نیاز وجود منبع الکتریکی برای تامین انرژی لازم برای کارکرد دستگاه را ایجاد می نماید. برای مدل باتری دار توصیه می شود نسبت به شارژ و یا تعویض باتری در زمان مناسب اقدام گردد تا امکان استفاده ی بهینه از دستگاه فراهم شود. اما یکی از مهم ترین ویژگی های این سوییپر بی نیازی در اتصال به کابل برق است که این امر امکان کاربرد وسیع تری را برای دستگاه فراهم می کند. در مدل کابلی توجه به دسترسی به تعداد کافی پریز برق در محیط ضروری است اما میتوان بدون محدودیت زمانی از دستگاه استفاده نمود.


سویپر بنزینی و دیزلی

در محیط های وسیع و باز و یا بخش هایی که از تهویه ی مناسب برخوردارند استفاده ازسوییپر های دیزلی یا بنزینی صنعتی یکی از بهترین گزینه ها برای انجام امور نظافتی و گرد روبی با سرعت بالا و کیفیت مناسب است. از این نوع معمولا برای انجام عملیات نظافتی خیابان ها و معابر نظافت پارکینگ ها و محوطه های باز در صنایع و کارخانجات استفاده می شود.


سوییپر دستی

در این مدل کاربر امکان نشستن پشت دستگاه نداشته و به شکل ایستاده به هدایت دستگاه می پردازد، این سوییپرها عموما کوچک بوده و بدون ایجاد خستگی امکان جابه جایی و استفاده ی آسان را برای کاربر فراهم می نمایند. برای از میان برداشتن گرد و ذره و آلودگی های کوچک و همچنین در محیط های با امکان دسترسی سخت تر و یا فضاها ی بسته حتی در ساعاتی که رفت آمد در محیط ها وجود دارد می توان از این دستگاه استفاده نمود.


سوییپر خودرویی یا سرنشین دار

مدل های خودرویی با یک صندلی طراحی شده به کاربر این امکان را می دهند تا به راحتی دستگاه را هدایت نماید. این سوییپر در برخی مدل ها دارای یک پنل کنترلی روی فرمان بوده که برای کاربر سطح دید مناسب تر و قدرت هدایت بالاتر را فراهم می کند. سویپرخودرویی دارای ابعاد بزرگتری در مقایسه با نوع دستی است و برای محیط های با وسعت بالا می تواند انتخاب مناسبی باشد.


مزیت های کاربرد سوییپر

نظافت صنعتی روشی است که همواره مورد توجه صنایع و مشاغل گوناگون قرار می گیرد، به صورتی که روش های سنتی کنار گذاشته و شیوه های نوین و پیشرفته جایگزین آن گشته اند. دستگاه های سوییپر نسبت به جاروب های دستی هزینه بالاتری دارند اما در بلند مدت صرفه اقتصادی آن مشهود خواهد بود. آشنایی با مزیت های سوییپر صنعتی می تواند مدیران و افراد تصمیم گیرنده را به سرعت به سمت تهیه این دستگاه سوق دهد. برخی از این مزیت ها عبارت اند از :


قدرت کنترل و هدایت پذیری و قدرت موتور سوییپر

یکی از مهمترین فاکتورهایی که باید در خرید سویپر صنعتی لحاظ شود قدرت موتور و مانور پذیری آن میباشد. به طور مثال سوییپر مورد استفاده در پارکینگ برای عبور از رمپ ها و نظافت کامل محیط نیاز به موتور با قدرت بالا دارد و همچنین برای نظافت گوشه ها و زوایا و یا راهروهای تنگ و بن بست به یک سوییپر با قدرت کنترل و مانور پذیری بالا نیاز میباشد.


نظافت موثر و با کیفیت

بهره مندی از استاندارد های روز اروپا از ویژگی های منحصر به فرد دستگاه های سوییپر به شمار می آید و از همین رو از توان بالایی برخوردار است. این دستگاه نظافت را با کیفیت بالا و در مدت زمانی کوتاه به انجام می رساند و دیگر لزومی نخواهد بود تعداد زیادی از نیروهای انسانی با صرف نیرو و زمان زیاد به نظافت محیط بپردازند. سیستم برس زنی قوی، مکش مناسب،‌ مخزن با گنجایش بالا، پهنای نظافتی موثر و ساختار صنعتی این دستگاه بستر مناسب را برای تمیزی هر چه بیشتر و بهتر محیط های صنعتی یا تجاری فراهم می کند.


کاربری آسان

سوییپر یک ماشین مکانیزه نظافتی با کاربری آسان است و کاربران می توانند به سادگی دستگاه را هدایت و کنترل نمایند. آموزش کار با دستگاه ساده و قابل فهم می باشد و نیازی نیست ساعت ها یا روزهای زیادی صرف آموزش کاربران شود. از طرف دیگر جاروب محوطه صنعتی طراحی ارگونومیک دارد و ساعت ها کار با دستگاه به کاربر را آزرده نمی سازد.


سطح ایمنی بالا

حفظ ایمنی محیط های کاری یک چالش بسیار بزرگ برای مدیران است و به کارگیری تجهیزات ایمن برای نظافت محیط یک ضرورت می باشد. دستگاه سوییپر از لحاظ ایمنی برای کاربران و افراد حاضر در محیط شرایط لازم را دارا بوده و با رعایت اصول ایمنی نظافتی عالی رقم می خورد. کاربر دارای دید کافی و مناسب بوده و در نتیجه نسبت به محیط اطراف کاملاً تسلط دارد.


صرفه اقتصادی

عملیات نظافت در نوع خود می تواند فرآیندی پر هزینه باشد. با سرمایه گذاری برای تهیه سوییپر از صرف هزینه های گزاف و بیهوده در طول نظافت محیط جلوگیری می شود. با کاهش هزینه های نظافتی، امکان صرف هزینه برای سایر امور مهم در کسب و کار فراهم می گردد.


نکات خرید سوییپر صنعتی

مزایای متعدد به کار گیری انواع دستگاه سوییپر صنعتی و سودمندی و کارایی بالای آن، باعث شده است که تولیدکنندگان متفاوت در سرتاسر جهان اقدام به تولید و عرضه انواع مدل های جاروی خیابانی نمایند. تنوع مدل های سویپر های صنعتی ، برند ها و شرکت های تولیدکننده انتخاب و خرید این دستگاه را تا حدی گیج کننده کرده است. برای انتخاب یک جاروی شهری صنعتی مناسب باید پارامترهای زیر را در نظر داشته باشید.


شناخت سطوح و آلودگی مورد نظر

در قدم اول باید در مورد نوع آلودگی های مورد نظر شناخت داشته باشید و بدانید در حین نظافت با سوییپر چه آلودگی ای را بر طرف و نظافت می نمایید. نوع آلاینده های محیط، سایز و میزان آلاینده ها بر روی برس ها، فیلتر هوا و ظرفیت مخزن تاثیر گذار می باشد. به عنوان نمونه برای جمع آوری زباله های درشت، به دستگاهی با حجم مخزن بالا نیاز داریم، به این منظور سوییپر ها با ابعاد بزرگتر نسبت به نمونه های کوچکتر، ارجحیت دارند. در خصوص آلودگی های ریز و پودری سیستم فیلتراسیون و نوع برس های جمع آوری کننده از اهمیت بالا تری برخوردارند.


جنس سطوح داخلی و بیرونی

جنس سطوح کف در محوطه صنایع و انبار ها معمولا آسفالت، بتن، سنگ و یا موزاییک می باشد. این امر جنس برس های نصب شده در سوییبر را تحت تاثیر قرار می دهد. برای سطوح سفت از برس هایی با جنس زبر استفاده می شود. به عنوان مثال در پارکینگ هایی با سطوح آسفالت برای افزایش طول عمر سطح از برس های معمولی استفاده می شود. زیرا سایش زیاد و سفت آسفالت موجب کنده شدن بخش هایی از سطح شده که با نفوذ آب به لایه های زیربن، باعث تخریب ساختار سطح می شود.


اهمیت ابعاد محیط

مساحت محیطی که باید نظافت گردد، عامل مهمی در تصمیم گیری در مورد نوع سوییپر مدنظر است. سوییپر های دستی، معمولا برای مساحت های کوچک و کمتر از ۵۰۰۰ متر مربع (مانند پارک ها، پیاده رو ها و… ) کافی و کارآمد خواهند بود. اما در محیط های وسیع و گسترده استفاده از این نوع جاروی شهری مقرون به صرفه نخواهد بود. دستگاه سوییپر سرنشین دار صنعتی قادر است بیش از ۶۰۰۰ متر مربع را در یک ساعت به طور کامل نظافت نماید. اگر محیطی که برای نظافت در نظر دارید مساحتی بیش از ۵۰۰۰ متر مربع دارد، انواع دستگاه سوییپر سرنشین دار به عنوان سریع ترین و کارامد ترین دستگاه پیشنهاد می گردد.


مشخصه های سویپر صنعتی کارآمد

برای دستیابی به سطح بالایی از نظافت و پاکیزگی محیط، استفاده از سویپر های صنعتی با کیفیت ضرورت دارد. از ویژگی های برجسته یک سوییپر صنعتی کارآمد میتوان به سامانه فیلتراسیون مناسب، طراحی مطلوب و مناسب، ایمنی و سهولت کاربری آن اشاره داشت.


سامانه فیلتراسیون و مکش گرد و غبار

یکی از ویژگی های مهم یک سویپر کارآمد، بهره مندی از سیستم فیلتراسیون قوی می باشد. این سیستم با بهره مندی از یک فیلتر با سطح فیلتراسیون وسیع، مکش گرد و غبار را تضمین می نماید. در واقع گرد و خاک پخش شده در حین نظافت محیط، بلافاصله از طریق دریچه سامانه مکش واقع بر روی برس های جانبی، جمع می گردند. در نتیجه گرد و خاکی در محیط پخش نشده و سیستم تنفسی کاربر و دیگر افراد در حال تردد، آسیب نمی بیند. وجود یک فیلتر قوی جهت به دام انداختن ذرات ریز و حفظ عملکرد دستگاه موثر است.


طراحی صنعتی

یک سویپر صنعتی کارآمد باید دارای ساختار مقاوم و مستحکمی باشد تا در اثر برخورد های احتمالی با موانع آسیب نبیند. بدنه مقاوم ، علاوه بر محافظت دستگاه، موجب افزایش طول عمر سوییپر می شود.


ایمنی بالا

ایمنی سویپر های ساخته شده توسط برند های معتبر در سطح بالایی قرار دارد. تخلیه مخزن بوسیله جک هیدرولیکی در بعضی مدل های جاروب خیابانی سبب شده تا تخلیه مخزن بطور ایمن انجام شود. بعلاوه با توجه به دسته ارگونومیک مدل های دستی و صندلی مناسب مدل های خودرویی، کاربر پس از کار با دستگاه، دچار آسیب فیزیکی از ناحیه کمر نمی شود. قرار گیری صندلی کاربر در بخش جلویی در سوییپر خودرویی نیز، با ارائه دید مناسب به کاربر از احتمال برخورد دستگاه با موانع جلوگیری می نماید.


تعمیر و نگهداری آسان

سوییپر صنعتی مانند هر دستگاه دیگری به مراقبت و نگهداری نیاز دارد. برای به حداقل رساندن هزینه های تعمیر یا تعویض قطعات، خرید یک دستگاه با کیفیت و همچنین نگهداری مناسب از آن دارای اهمیت است. استفاده مداوم از سوییپر و کار کردن آن در محیط های سخت صنعتی نیز لزوم خرید یک دستگاه با کیفیت و مستحکم را تایید می نماید. البته در کنار این موضوع، کاربر بایستی از امور نظافتی چون بررسی و نظافت منظم برس ها و تخلیه منظم مخزن غافل نشود.


سوییپر صنعتی ایرانی

پیشرفت تکنولوژی و رشد آن زمینه طراحی و ساخت تجهیزات نظافت مکانیزه صنعتی را در داخل کشور فراهم آورد. شرکت ابراهیم، با تکیه بر دانش مهندسان و صنعتگران موفق به ساخت دستگاه سوییپر شهری تمام ایرانی گردید. این دستگاه نظافت صنعتی قادر است در محیط های وسیع و گسترده شهری عملیات نظافت و جمع آوری آلودگی ها را به راحتی و در کم ترین زمان ممکن به انجام برساند. سوییپر صنعتی ایرانی در نظافت بخش های مختلف صنایع و کارخانجات صنعتی و تولیدی قابل استفاده بوده و کیفیت نظافت بسیار بالایی را به همراه خواهد داشت.

فیلم های سوییپر

مرتب سازی براساس :