سوییپر - sweeper

سوییپر

میزان ایمنی و سلامت یک محیط به طور قابل توجه تحت تاثیر نظافت و پاکیزگی آن محیط می باشد. یکی از ابتدایی ترین شیوه‌های نظافت و حذف آلودگی های جامد از محیط جاروب کردن می باشد. جارو کردن به روش سنتی نه تنها بسیار زمان بر و خسته کننده بوده بلکه خود باعث انتشار حجم بالایی از گرد و غبار در محیط شده و می تواند سلامت و ایمنی افراد حاضر و همچنین عملکرد صحیح ابزارآلات و تجهیزات تولید را به خطر بیاندازد. سوییپر دستگاهی پرقدرت و کارآمد است که به منظور عملیات جاروب کردن به شکل مکانیزه، سریع و یکنواخت طراحی و تولید شده است.

این دستگاه کاربردی، در حین عملیات جاروب کردن، زباله  و پسماند خشک نظیر برگ، کاغذ، ته سیگار و ... را به مخزن خود منتقل نموده و سیستم های کنترل گرد و غبار در نظر گرفته شده برای دستگاه، همچنین سیستم فیلتراسیون آن از انتشار گرد و غبار درمحیط جلوگیری نموده و سطح سلامت و ایمنی افراد حاضر در محیط را ارتقاء می بخشد. 


مهم ترین بخش های تشکیل دهنده سوییپر

دستگاه سوییپر علی رغم برخورداری از بازده و کارایی بالا ساختاری ساده داشته و از چندین بخش اصلی تشکیل شده است. اجزاء مهم سوییپر عبارتند از:


برس ها

هنگام استفاده از یک سوییپر برای انجام عملیات نظافت، وظیفه جاروب کردن زمین بر عهده برس مرکزی دستگاه می باشد. این برس بصورت غلطکی (رولری) می باشد و در نتیجه می تواند مواد جامد را در حین عملیات جاروب کردن به داخل مخزن منتقل نماید. طول برس مرکزی سوییپر، مهم ترین پارامتر تعیین کننده کارایی دستگاه می باشد. هرچه این طول بزرگتر باشد، پهنای نظافت دستگاه وسیع تر بوده و دستگاه در یک زمان معین قادر به پوشش دهی مساحت بیشتری می باشد. اضافه نمودن برس جانبی به دستگاه سوییپر، پهنای نظافت دستگاه و کیفیت عملیات انجام شده را افزایش می دهد. برس های جانبی سوییپر، دیسکی شکل بوده و ضعف برس مرکزی در نظافت کناره های دیوار و جداول، زوایا و نواحی اطراف و زیر موانع محیطی و فضاهای این چنینی را پوشش می دهند. حرکت دورانی این برس ها سبب هدایت آلودگی به سمت برس مرکزی و جمع آوری توسط آن می گردد.


مخزن زباله 

آلودگی های خشک و جامد جمع آوری شده توسط یک برس های سوییپر با چرخ برس رولی مرکزی آن به مخزن زباله دستگاه منتقل می گردند. ظرفیت مخزن زباله یک سوییپر متناسب با پهنای نظافت و ابعاد دستگاه می باشد. تخلیه مخزن سوییپر ممکن است به روش دستی یا هیدرولیکی باشد. در سوییپرهای دارای مخزن زباله با ظرفیت بالا، وزن بالای مخزن و محتویات درون آن، تخلیه مخزن به روش دستی را دشوار می گرداند. در چنین مدل هایی تجهیز دستگاه به جک هیدرولیکی به منظور تخلیه مخزن سبب سهولت کار کاربر گردیده و ایمنی عملیات را افزایش می دهد.


فیلتر

همزمان با جمع آوری و انتقال مواد و آلودگی های خشک و جامد به داخل مخزن سوییپر، حجم قابل توجهی از گرد و غبار و ذرات ریز وارد دستگاه می شوند که در صورت عدم وجود یک سیستم فیلتراسیون کارآمد در دستگاه، همراه با جریان هوا از سوییپر خارج شده و به محیط باز می گردند. بنابراین فیلتر سوییپر یکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده آن می باشد که نقشی حیاتی در حفظ پاکیزگی و سلامت محیط و کیفیت عملیات نظافت انجام شده توسط دستگاه دارد. فیلترهای سوییپر معمولا از جنس پلی استر و بصورت کارتریجی یا پاکتی طراحی و تولید می شوند. این نوع فیلترها سطح فیلتراسیون وسیعی داشته و عدم بازگشت ذرات ریز به محیط را تا حد زیادی تضمین می نمایند.


موتور

در تمامی مدل های سوییپر به جز سوییپرهای دستی مکانیکی، نیرو محرکه لازم دستگاه برای عملکرد توسط یک موتور الکتریکی (باتری) یا یک موتور عمل کننده توسط  سوخت های فسیلی تأمین می شود. توان این موتور و کیفیت تولید آن، توانایی برس ها در جاروب کردن زمین، قدرت مکش دستگاه و قابلیت های حرکتی سوییپر را تعیین می نماید.

فیلم های سوییپر

مرتب سازی براساس :