بخارشوی صنعتی - steam cleaner

بخارشوی صنعتی

مشخصه های متمایزکننده بخار آب همچون سازگاری کامل با محیط زیست، عدم نیاز به استفاده از مواد شوینده شیمیایی همراه با آن، عدم ایجاد رایحه خاص و به تبع آن آلرژی و مشکلات تنفسی، توانایی بالا در از بین بردن انواع باکتری، میکروب، قارچ و کپک تا 99/99 درصد موجب شده است که بخار آب به عنوان یک عامل ضد عفونی کننده موثر و سازگار با محیط زیست شناخته شود. به منظور استفاده بهینه از ویژگی های منحصر به فرد ذکر شده، همچنین سهولت کاربرد بخار آب و حذف خطرات پیرامون کار کردن با آن، یک ابزار نظافت مکانیزه با نام بخار شوی طراحی و تولید شده است که بر مبنای حرارت دهی آب و تبدیل آن به بخار دارای درجه حرارت بیش از 100 درجه سانتیگراد عمل می کند. بخار نه تنها جرم و آلودگی را از سطح تحت پاشش جدا می‌نماید بلکه بعلت دارا بودن درجه حرارت بالا موجب از بین رفتن باکتری‌ها، میکروب‌ها، قارچ‌ها و کپک‌ها گردیده و ضدعفونی شدن سطح می‌شود. در نتیجه این ابزار کارآمد در بسیاری از محیط‌های نیازمند سطح بالای بهداشت جایگزین روش های سنتی نظافت شامل استفاده از تی، سطل، دستمال و ماده شوینده گردیده است. این دستگاه نظافتی مکانیزه در دو رده خانگی و تجاری تولید می‌شود. دستگاه‌های بخارشوی صنعتی در مقایسه با مدل‌های خانگی دارای ظرفیت کاری بالاتر بوده و به دلیل دارا بودن بویلرهای قدرتمندتر دمای بخار ایجاد شده توسط آنها به مراتب بیشتر از بخار مدل‌های خانگی است.


مهم ترین بخش های تشکیل دهنده بخارشوی صنعتی

اساس عملکرد دستگاه بخارشوی بر مبنای ایجاد جریان بخار خشک می باشد. در یک بخار شوی صنعتی یا خانگی، آب داخل یک بویلر گرم شده و به بخار تبدیل می شود. این بخار از طریق یک نازل از دستگاه خارج شده و بر سطح پاشش می‌شود. بخارشوی صنعتی دارای یک سامانه مکش است که رطوبت باقی مانده و آلودگی جدا شده را از سطح را جمع آوری می‌نماید. بنابراین دستگاه بخار شوی صنعتی از قابلیت شستشوی سطح و خشک کردن آن، بصورت همزمان برخوردار است. مهم ترین بخش های تشکیل دهنده یک بخار شوی صنعتی عبارتند از:


بویلر و دیگ بخار

فرآیند گرم نمودن آب، رسانیدن آن به دمای جوش و تبدیل آن به بخار در یک بخارشوی توسط بویلر در دیگ بخار انجام می گیرد. 


مخازن

یک دستگاه بخارشوی صنعتی دارای دو مخزن اصلی است. مخزن آب تمیز و مخزن آب کثیف. آب داخل مخزن آب تمیز ریخته شده و به دیگ بخار منتقل می‌گردد تا به بخار تبدیل شود. آب و آلودگی جمع آوری شده توسط سامانه مکش به مخزن آب کثیف منتقل می‌شوند. دستگاه بخارشوی صنعتی همچنین ممکن است دارای یک مخزن مخصوص مواد شوینده باشد.


موتور مکنده

موتور مکنده قدرت لازم را برای جمع آوری رطوبت و جرم و آلودگی جدا شده از سطوح فراهم می‌نماید و با جمع آوری این مواد آنها موجب انتقال آنها به مخزن آب کثیف می شود.


خرطومی، تفنگی، نازل‌ و سری پاشش بخار

بخار ایجاد شده پس از عبور از خرطومی ویژه و تفنگی به نازل یا سری پاشش بخار رسیده و توسط آنها بر روی سطح مورد نظر اعمال می گردد.


انتخاب بخارشوی صنعتی مناسب

دستگاه بخارشوی صنعتی به منظور نظافت و شستشو در محیط‌هایی همانند بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، آشپزخانه‌های صنعتی و برخی تجهیزات و ماشین آلات تولید در کارخانه‌ها و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند. دفعات و بازه زمانی استفاده از دستگاه‌های بخارشوی صنعتی در مقایسه با مدل‌های خانگی بیشتر است و از دستگاه‌های بخارشوی صنعتی معمولا برای از بین بردن آلودگی‌های چرب و روغنی سرسخت استفاده می‌شود. با توجه به شرایط ذکر شده به منظور دستیابی به بهترین کیفیت شستشو هنگام انتخاب یک بخارشوی صنعتی مناسب باید به موارد زیر توجه گردد:


نوع بخارشوی صنعتی

هنگام انتخاب یک بخارشوی صنعتی نوع دستگاه باید مورد توجه قرار گیرد. دستگاه‌های بخار شوی صنعتی از لحاظ قابلیت تولید بخار به دو نوع پیوسته و ناپیوسته تقسیم می‌شوند. در نوع ناپیوسته، پس از اتمام آب موجود در مخزن آب تمیز، دستگاه باید خاموش شده و فرصت داده شود تا دیگ بخار خنک گردد. سپس مجددا مخزن آب تمیز پر شود. این امر به معنای وقفه در عملیات به دلیل آب مخزن است. در مدل‌های پیوسته بلافاصله پس از تمام شدن آب، می توان مخزن را مجددا پر نمود. زمان لازم برای تبدیل این آب به بخار تنها چند ثانیه بوده و در نتیجه با کمترین وقفه زمانی عملیات نظافت و شستشو توسط دستگاه بخارشوی صنعتی ادامه می یابد.


نوع آلودگی و ظرفیت کاری مورد نیاز

هر چه دمای بخار خارج شده از دستگاه بخارشوی صنعتی بالاتر باشد، توانایی آن در جدا نمودن جرم و آلودگی و برطرف کردن آلودگی‌های خاص همچون مواد روغنی و چرب بیشتر است. بنابراین دمای بخار خروجی بر روی کیفیت عملیات تاثیرگذار است. همچنین وسعت سطوحی که باید تحت عملیات شستشوی قرار گیرند حائز اهمیت است و با توجه به نوع آلودگی و وسعت محیط، دستگاه بخارشوی صنعتی دارای حداکثر دمای خروجی، میزان تولید بخار و بازده مناسب باید انتخاب شود. ظرفیت دیگ بخار و توان بویلر همچنین ظرفیت مخازن دستگاه بر روی عوامل ذکر شده تاثیرگذار هستند.


کیفیت تولید

 بخش‌های مختلف یک بخارشوی صنعتی به صورت پیوسته در معرض عوامل فرساینده همچون فشار و درجه حرارت بالا قرار دارند بنابراین جنس مواد و قطعات مورد استفاده در یک بخارشوی صنعتی دارای اهمیت بالا است. در مدل های باکیفیت بخارشوی، دیگ بخار از جنس استیل تولید می شود.


تجهیزات جانبی

هر چه تعداد تجهیزات جانبی استاندارد و اختیاری عرضه شده همراه با یک دستگاه بخارشوی صنعتی گسترده تر باشد، امکان استفاده از دستگاه در کاربردهای بیشتری وجود داشته و نتیجه مطلوب تری حاصل می‌شود. تولیدکنندگان معتبر دستگاه‌های بخارشوی صنعتی محصولات خود را با تجهیزات جانبی متنوعی همچون پارویی برای سطوح کف، سری مخصوص شستشوی فرش و موکت، انواع برس ها، سری مخصوص شستشوی شیشه و ... ارائه می‌نمایند.


فیلم های بخارشوی صنعتی

مرتب سازی براساس :
1 2
1 2