ترولی - trolley

ترولی

ترولی یک ابزار کاربردی است که از زمان های دور بعنوان وسیله‌ای ساده و کارآمد برای حمل و جابجایی بار مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این ابزار سودمند علی رغم داشتن ساختار ساده و کاربری بسیار آسان، در تسریع و افزایش بازده عملیات مختلف همچون نظافت، حمل ابزار و تجهیزات، حمل غذا، جمع آوری و حمل زباله و ... نقش مهمی داشته و کاربرد آن در محیط های گوناگون از هتل ها و رستوران ها گرفته تا بیمارستان ها و درمانگاه ها رو به افزایش است. یک ترولی دارای طراحی مناسب به دلیل داشتن بخش‌های مجزا برای نگهداری و حمل مواد و ابزار امکان دسترسی سریع کاربر به تجهیزات مورد نیاز را فراهم می‌ نماید و از اتلاف وقت مرتبط با رفت و آمد مکرر برای بردن و آوردن وسایل جلوگیری می‌کند. همچنین به کمک ترولی امکان مدیریت همزمان چندعملیات مختلف با یکدیگر وجود دارد. بعنوان مثال از یک ترولی نظافتی در عملیات تی کشی، گردکیری و بطور کلی نظافت عمومی می‌توان استفاده نمود یا یک ترولی حمل غذا امکان سرویس دهی به مشتریان و جمع آوری همزمان ظروف باقیمانده و تفکیک زباله‌ها را فراهم می‌نماید.


بخش‌های تشکیل دهنده ترولی

بخش‌های تشکیل‌دهنده یک ترولی بسته به نوع ترولی و کاربرد آن در مدل‌های مختلف، متفاوت می‌باشند. 


در ترولی‌های تی و سطل که ساده ترین نوع ترولی هستند، ترولی از یک شاسی ساده چرخ دار و دو سطل یا دو بخش مجزا برای نگهداری آب تمیز و کثیف و آبگیر تشکیل شده است.


ترولی‌های نظافتی چند منظوره علاوه بر داشتن سطل‌های مجزا و آبگیر تی مجهز به بخش نگهدارنده کیسه زباله، سطل‌های کوچک،محفظه و قلاب نگهدارنده ابزار نظافتی می‌باشند. بنابراین علاوه بر عملیات تی کشی در سایر عملیات مرتبط با نظافت عمومی و جمع آوری زباله نیز قابل کاربرد هستند.


ترولی بیمارستانی که در تولید آنها از مواد آنتی باکتریال استفاده شده است. علاوه بر بخش نگهدارنده زباله یا مواد زائد، دارای نوع ویژه ای از سطل‌های حمل پد تی و سیستم دوزینگ می‌باشند.


ترولی‌های خدماتی که خود به انواع مختلف نظیر ترولی حمل غذا، ترولی هتلی و ترولی جمع آوری زباله و حمل لباس و ملحفه تقسیم می‌شوند نسبت به ترولی‌های نظافتی چندمنظوره دارای ساختار ساده‌تری هستند و از طبقات مجزا یا یک یا چند محفظه نگهدارنده تشکیل شده‌اند.


انتخاب ترولی مناسب

اگرچه ممکن است به دلیل سادگی ساختار ترولی، انتخاب یک مدل مناسب چندان دشوار به نظر نرسد اما برای دست‌یابی به حداکثر کارایی و خرید یک ترولی مناسب باید به پارامترهای زیر توجه نمود:


نوع کاربرد

مهمترین نکته هنگام انتخاب ترولی توجه به نوع کاربرد آن است. یعنی باید به دقت مشخص شود که انجام چه عملیاتی با استفاده از ترولی خریداری شده مد نظر می‌باشد و بر اساس آن از بین مدل‌های مختلف ترولی تی و سطل، ترولی نظافتی چندمنظوره، ترولی حمل غذا، ترولی هتلداری و ترولی خدماتی انتخاب صورت گیرد.


محیط کاربرد

محیط کاربرد ترولی از عوامل تاثیرگذار در نوع ترولی است. در محیط‌های نیازمند سطح بهداشت بالاتر همانند بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و سرای سالمندان بهتر است از ترولی‌های تولید شده از مواد آنتی باکتریال استفاده نمود. اگر لازم است دستگاه در محیط دارای دستگاه‌های مغناطیسی مورد استفاده قرار گیرد باید از ترولی‌های تماما پلاستیکی و فاقد بخش‌های فلزی استفاده شود. ترولی‌های مورد استفاده در هتل‌ها باید ظاهری شکیل داشته و ترجیحا بخش‌ها مختلف آنها بصورت کاملا بسته طراحی شده باشد.


ساختار ترولی

یک ترولی مناسب باید دارای طراحی ارگونومیک و سبک باشد تا هدایت آن توسط کاربر، موجب وارد شدن فشار به کاربر و آسیب دیدگی وی نگردد. همچنین یک ترولی مناسب باید دارای طراحی مادولار بوده یعنی بخش‌های مختلف آن قابل جدا کردن و سرهم نمودن مجدد باشد. این ویژگی امکان شستشوی راحت ترولی را فراهم نموده و اضافه کردن تجهیزات جانبی متنوع را به ترولی امکان پذیر می‌نماید.


جنس ترولی

مناسب ترین ماده برای تولید بدنه ترولی پلاستیک فشرده است. این ماده ضمن دارا بودن مقاومت بالا سبک و قابل بازیافت بوده و کاملا قابل شستشو می‌باشد. در تولید شاسی ترولی، بخش نگهدارنده آبگیر و ... بهتر است از استیل یا مواد دارای پوشش ضدزنگ استفاده شود تا مقاومت و طول عمر ترولی افزایش یابد.


ظرفیت کاری

در عملیات نظافت عمومی محیط‌های دارای وسعت پایین بهتر است از ترولی‌های جمع و جور استفاده شود تا ترولی از قدرت مانور کافی برخوردار باشد. ترولی‌های چندمنظوره دارای سطل‌ها و محفظه نگهدارنده زباله بزرگتر برای استفاده در محیط‌های دارای وسعت بالاتر مناسب می‌باشند.

فیلم های ترولی

مرتب سازی براساس :